Inteligentní elektroinstalace

Chytrý dům, nebo inteligentní elektroinstalace je koncept, o kterém je slyšet čím dál více. Je to jistý trend, kterým se ubírá moderní způsob bydlení.

Kdysi i mobilní telefon a počítač měly status jakési vymoženosti, bez které se obejdeme. Dnes si už ale bez nich nedovedeme život představit. Svět kolem nás začínají obklopovat jiné chytré věci a i sítě se připravují na takzvaný Internet věcí. Je pravděpodobné, že inteligentní elektroinstalace se stane jednou běžnou součástí našich životů. Pro budoucnost můžeme už něco udělat dnes a připravit si na ni, zvláště pokud řešíte, nebo budete řešit elektroinstalaci, ať už při výstavbě nebo při rekonstrukci.

Rozdíly mezi klasickou a inteligentní elektroinstalací

Klasická elektroinstalace se skládá ze samotných obvodů, zapojení se nedá měnit, neprobíhá žádný přenos informací, spíná pouze konkrétní spotřebič. Při každé změně je potřeba zásah do elektroinstalace. Systémová elektroinstalace neboli inteligentní elektroinstalace vysílá signály pro sepnutí.

Klasická elektroinstalace nedovoluje měnit funkce bez zásahu do zapojení. Změny jsou možné pouze změnou tras kabelů, nebo položením nových kabelů, protože každý vypínač má pevně danou svojí funkci.

Výhoda inteligentní elektroinstalace spočívá v tom, že umožňuje změny funkcí bez zásahu do kabelů. Funkce se nastavují až při jejím oživení a lze je dodatečně upravovat. Inteligentní instalace využívá většinou vypínače ve formě tlačítek, které reagují i na délku stisknutí a počet. Mohou ovládat více věcí najednou a tím snížit počet ovládacích prvků. Na příklad můžeme ovládat ze stejného bodu, jak žaluzie, tak svítidla. Ovládat jednotlivé prvky můžeme i vzdáleně z chytrých telefonů.

Tím, že spolu aktory a senzory komunikují, lze dosáhnout i úspor energií. Žaluzie se natočí tak, aby využívaly slunečního záření, nebo naopak aby mu v létě zabraňovaly, dalším příkladem je, že se topení vypne při otevřeném okně.